Laptop do 3000 zł Rankingi z 14 czerwca 2024

laptop do 3000 zł

Poradnik oraz ranking TOP8 notebooków w cenie do 3000 zł. Na jakie parametry możemy liczyć w najlepszych modelach nie przekraczając tego budżetu?

Laptopy w cenie około 3000 zł to kategoria sprzętu komputerowego o wyższym standardzie, spełniających oczekiwania bardziej wymagających i zaawansowanych użytkowników. Wiele z tych urządzeń nadaje się już nie tylko do zastosowań uniwersalnych (surfowanie po internecie, sporządzanie dokumentów, korzystanie z multimediów), ale również do współpracy z bardziej zaawansowanymi aplikacjami, wyższym standardem oprogramowania, a nawet do gier komputerowych.

Procesor w notebooku do 3000 zł

W sektorze laptopów w tym z góry zadanym budżecie dominują przede wszystkim notebooki typu multimedialnego i do obsługi Internetu, rzadziej są to modele biznesowe czy też gamingowe. To w dużej mierze przekłada się na nasze zapotrzebowanie na wydajny procesor – w warunkach domowych, do podstawowych zadań, nie będzie nam potrzebny bardzo wydajny CPU, spokojnie możemy postawić na wersje energooszczędne (które de facto i tak są w zdecydowanej większości w laptopach do 3000 zł).

W cenie do 3000 zł spokojnie znajdziemy propozycje laptopów z procesorami Intel i3 oraz i5 najwyższej generacji, trudniej natomiast będzie nam znaleźć z sprzęt z najnowszymi i7. Podobnie sprawa wygląda z propozycjami od AMD – dominują przede wszystkim jednostki U serii Ryzen 3 oraz Ryzen 5, rzadko spotykane są wersje Ryzen 7.

W bardzo tanich modelach laptopów montowane są już procesory o zdecydowanie niższej wydajności, co znacznie może spowolnić nasze (nawet te najprostsze z pozoru) działania, odczują to także nawet osoby potrzebujące sprzętu do podstawowych zastosowań domowych.

Jaki procesor?

W przypadku wyboru konkretnej wersji procesora zwracajmy uwagę, że poprzednie generacje mogą cechować się większą wydajnością oraz najnowszych technologicznie rozwiązań. Warto zatem sprawdzić numerację i oznaczenie CPU w danej serii – im jest ona wyższa, tym mamy do czynienia z wydajniejszą jednostką.

Laptopy w cenie zbliżonej do 3000 zł dysponują zazwyczaj procesorami, które różnią się od siebie wydajnością w granicach 10-15%, co dla osoby wykorzystującej notebooka tylko do Internetu oraz multimediów będzie praktycznie niezauważalne w codziennej eksploatacji.

Matryca w laptopie do 3000 zł

Wybór rozmiaru matrycy zależy wyłącznie od nas – od 13-calowych, super-mobilnych maleństw po duże 17-calowe laptopy; na tym pułapie możemy oczekiwać dobrej rozdzielczości (w najdroższych modelach nawet 1920×1080 pikseli), dużej jasności ekranu, dobrego lub bardzo dobrego odwzorowania barw, równomiernego podświetlenia i szerokich kątów widzenia. W tym segmencie cenowym możemy znaleźć także laptopy z ekranem dotykowym i całkiem wydajne ultrabooki.

Jaki ekran?

Kwota do 3000 zł pozwala najczęściej na zakup laptopa dysponującego przekątną ekranu wynoszącą 15.6″. Rzadziej są to konstrukcje zarówno mniejsze (13.3″ i 14″), jak i większe (17.3″).

Standardem w większości notebooków w tej cenie jest za to ekran o rozdzielczości Full HD, modele dysponujące rozdzielczością HD+ (1600×900 px) i HD Ready (1366×768 px) stanowią już mniejszość w ofertach producentów.

Znacznie częściej oferowane są także laptopy z matrycą matową, wersje z błyszczącym ekranem są raczej rzadkością.

Bez trudu w ramach tego budżetu otrzymamy także matrycę IPS, oferującą znacznie lepsze odwzorowanie barw w porównaniu do typu TN.

Pamięć RAM i dysk w notebooku do 3000 zł

Dysponując kwotą 3000 zł postawmy na rozwiązania gwarantujące szybkie uruchamianie urządzenia, płynność działania systemu i dużą wydajność maszyny. Standardem wyjściowym powinien być hybrydowy SSHD lub półprzewodnikowy dysk SSD o pojemności przynajmniej 128 GB, 6 lub 8 GB pamięci RAM oraz procesor nowszej generacji (zwykle Intel Core i5).

Ile pamięci RAM?

Dobrym rozwiązaniem jest zakup laptopa dysponującego przynajmniej 8 GB pamięci RAM. Jeżeli zależy nam na jej zwiększeniu lub też planujemy ją dołożyć w przyszłości, warto zdecydować się na zakup notebooka, który umożliwia jej rozszerzenie np. do 32 GB. W kwocie do 3000 zł znajdziemy sporo takich propozycji.

Decydując się na zakup laptopa do 3000 zł pod kątem pamięci RAM oprócz jej ilości zwracajmy uwagę na częstotliwość pracy (wpływa na szybkość przesyłu danych, im wyższa tym lepiej), rodzaj pamięci (nowsze typy DDR4 są szybsze i wydajniejsze od starszych wersji), opóźnienie (parametr CL, im mniejszy, tym lepiej), modułowość (np. układ 2 kości po 8 GB pamięci działa wydajniej niż pojedyncza pamięć 16 GB).

Przy zakupie dodatkowych kości pamięci zwracajmy uwagę na ich kompatybilność z naszym laptopem oraz napięcie.

Polecane laptopy do 3000 zł z minimum 8 GB pamięci RAM

Karta graficzna w laptopie do 3000 zł

Droższe laptopy wyposażone są oczywiście w dedykowaną kartę graficzną – najczęściej to wyższe standardy kart nVidii GeForce, pozwalające już na płynne działanie nawet nieco bardziej zaawansowanych gier.

Powiązana publikacja:  Laptop biznesowy (do biura, pracy)

Alternatywą są modele notebooków wyposażonych w dedykowane układy graficzne od AMD, które występują najczęściej w konfiguracji z procesorami tej marki. W modelach biznesowych do 3000 zł spotyka się z kolei zintegrowane karty, sprawdzające się w zadaniach główne multimedialnych, przy pracy biurowej oraz do domowej obsługi Internetu.

Jaka karta graficzna?

W modelach laptopów do 3000 zł spotkać już można propozycje kart graficznych od nVidii – są to najczęściej modele MX serii 100 czy też 200, a także podstawowe wersje GTX. Niestety budżet tej nie pozwala na zakup notebooka wyposażonego w najnowsze układy RTX.

Zintegrowane układy to z kolei te wykorzystujące współdzieloną pamięć RAM z procesorem laptopa. Mowa tutaj o standardowych Intel UHD Graphics oraz AMD – np. Vega.

Z kolei rzadkością są obecnie notebooki do 3000 zł wyposażone w dedykowane układy AMD (starsze wersje karty graficznych R7 czy też R9 przechodzą już do lamusa).

Przydatne złącza oraz technologie

Wyposażenie w funkcjonalne porty USB w standardzie 3.0, Bluetooth, łącze HDMI, kartę sieci bezprzewodowej WiFi, czytnik kart pamięci i napęd optyczny to przy tej kasie sprzętu absolutny standard.

Osoby często korzystające z zewnętrznej pamięci masowej docenią z pewnością obecność nowszych złączy USB 3.1, USB typu C oraz thunderbolt.

Ile złączy w laptopie?

Odpowiedź na to pytanie jest głównie uwarunkowana przeznaczeniem laptopa oraz intensywnością korzystania z poszczególnych złączy. Obecnie oferowane laptopy do 3000 zł posiadają wyposażenie, którym przy standardowych pracach biurowych oraz w domowych zastosowaniach spokojnie wystarczy taka ilość portów oraz wejść, jaką oferuje zdecydowana większość notebooków.

Obecnie natomiast coraz częściej spotyka się (szczególnie w przypadku laptopów biznesowych) konstrukcje notebooków pozbawionych nagrywarki DVD. W takiej sytuacji pozostaje nam zakup zewnętrznego napędu DVD/CD, który podpinamy pod złącze USB.

Jakość obudowy

W tej kategorii cenowej możemy liczyć już nie tylko na dobrą jakość obudowy – często wykonanej z tworzywa sztucznego łączonego z aluminium – ale również na ciekawy i oryginalny design.

Powiązana publikacja:  Laptop Lenovo V155-15API (81V50007PB) | 15.6" | Ryzen 5 3500U | 8GB RAM | 256GB SSD

Polecane laptopy do 3000 zł w kwietniu 2024 – Ranking TOP8 notebooków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *