Laptop do 1500 zł Rankingi z 11 czerwca 2024

Tani laptop do 1500 zł - czy taki notebook może być wystarczająco dobry?

Tani laptop do 1500 zł - czy taki notebook może być wystarczająco dobry?

Czy budżet do 1500 zł wystarczy na zakup dobrego laptopa? Jakich parametrów możemy oczekiwać? Ranking modeli notebooków w tej cenie.

Laptopy do 1500 zł to grupa tanich tego typu urządzeń na rynku. Są odpowiednie dla użytkowników o raczej niskich wymaganiach, którzy potrzebują komputera mobilnego do podstawowych funkcjonalności: przeglądania internetu, obsługi niewymagających programów biurowych, przechowywania multimediów.

Jaki ekran w laptopie do 1500 zł?

Przekątna ekranu w dużej mierze zależy od przeznaczenia laptopa. Biorąc pod uwagę z góry zadany budżet do 1500 zł, mamy dość ograniczone pole manewru jeżeli chodzi o propozycje producentów. Największą grupę pod kątem rozmiarów stanowią notebooki 15.6″, spokojnie wystarczające do prostych, domowych zastosowań. Osoby preferujące mniejszy sprzęt mogą znaleźć kilka ciekawych propozycji o rozmiarze 13.3″.

Jeżeli nie lubimy odbijania światła w ekranie, spokojnie znajdziemy w grupie tanich laptopów modele z matrycą matową, których tak naprawdę jest większość na rynku. Sporadycznie możemy spotkać notebooki z ekranem błyszczącym, natomiast nie uraczymy raczej w cenie do 1500 zł sprzętu z matrycą dotykową.

Dzięki postępowi technologicznemu znacznemu unowocześnieniu uległa także grupa tanich propozycji laptopów, w efekcie czego w standardzie coraz częściej otrzymamy takie o rozdzielczości FullHD (1920 x 1080). Notebooki oferowane w mniejszych rozdzielczościach HD (1366 x 768) stanowią już obecnie zdecydowaną mniejszość.

Powiązana publikacja:  Laptop Acer Aspire 3 (NX.HS5EP.001), ekran 15.6 cala FHD + dysk SSD 256 GB

Tanie laptopy do 1500 zł oferują nam częstotliwość odświeżania ekranu na poziomie zazwyczaj 60 Hz. To wartość wystarczająca na potrzeby domowego użytku i sporadycznych multimedialnych zastosowań.

Konkluzja

W tym przedziale cenowym dominują urządzenia z ekranem średniej wielkości – o przekątnej 15,6 cala i o dziwo rozdzielczości wyświetlacza 1920 x 1080. Odwzorowanie barw i poziom jasności matrycy pozostawia oczywiście z reguły sporo do życzenia, dlatego jeśli zależy nam na komforcie pracy warto rozejrzeć się za laptopem z matową matrycą, która wyeliminuje przynajmniej problem z odbijaniem światła w słoneczny dzień, co dodatkowo obniża jakość wyświetlanego obrazu.

Jaki dysk znajdziemy w notebooku do 1500 zł?

Laptopy z tego segmentu cenowego wyposażone są w tradycyjny dysk HDD o pojemności 320 lub 500 GB, można spotkać też egzemplarze posiadające w nośnik eMMC o pojemności zazwyczaj do 128 GB. Na pokładzie znajdzie się niezbyt wydajny, choć wystarczający do podstawowych zastosowań procesor niższej generacji. Standardem jest 4 GB pamięci RAM.

Przy wyborze zwracajmy uwagę, czy pamięć nie jest wlutowana w płytę główną i czy jest możliwość jej rozszerzenia. Coraz częściej, nie tylko w tanich laptopach, mamy poszczególne podzespoły wlutowane w płytę główną, przez co teoretycznie zwykłe odkręcenie spodu obudowy i dołożenie pamięci operacyjnej staje się niemożliwe. Poszukujmy zatem notebooka z wolnymi slotami na pamięć RAM, z możliwością jej zwiększenia do co najmniej 16 GB.

Powiązana publikacja:  Komputer stacjonarny vs laptop - co wybrać?

Grafika w laptopie do 1500 zł

Układ graficzny nie jest mocną stroną tanich laptopów. Większa część urządzeń poniżej 1500 zł wyposażona jest w układ zintegrowany, który pozwoli tylko na podstawowe funkcjonalności, ale bynajmniej nie zadowoli wymagających w tym względzie użytkowników. Z całą pewnością taki tani laptop nie będzie nadawał się do gier.

Jeżeli interesuje nas budżetowy laptop z dedykowaną kartą graficzną, wówczas już w przedziale cenowym od 1500 zł do 2000 zł możemy znaleźć propozycje notebooków z podstawowymi dedykowanymi układami.

Wykonanie i udogodnienia w tanich notebookach do 1500 zł

Przy wyborze taniego laptopa warto przyjrzeć się wydajności baterii, wyposażeniu w podstawowe porty i funkcje (przynajmniej jeden port USB 3.0, Bluetooth 4.0, czytnik kart SD, niekiedy napęd optyczny) oraz trwałości obudowy, której elementy praktycznie zawsze wykonane są z tworzywa sztucznego, z reguły niestety mało odpornego zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na zabrudzenia i odciski palców.

Tanie laptopy do 1500 zł w kwietniu 2024 – Ranking TOP9 notebooków

Podsumowanie

Laptopy dostępne w cenie do 1500 zł to najtańsze konstrukcje, które posłużą nam do bardzo podstawowych zadań. Jeżeli szukamy taniego sprzętu do zastosowań domowych oraz biznesowych – warto jednak zwiększyć budżet przynajmniej o kilkaset zł. W kwocie do 2000 zł mamy zdecydowanie większy wybór, dzięki czemu znaleźć możemy całkiem przyzwoity sprzęt, niekiedy nawet z dedykowaną kartą graficzną.

Powiązana publikacja:  Laptop dla grafika

Przy niewielkim budżecie warto zwrócić uwagę na oferty sklepów internetowych w sekcji wyprzedaży – trafiają tam egzemplarze powystawowe lub też po zwrocie konsumenckim, które są tańsze od tych całkowicie nowych modeli. Przed zakupem takiego notebooka warto jednak dokładnie przeczytać powód obniżenia ceny – czy jej przyczyną jest jedynie zwrot, czy też uszkodzeniu uległa obudowa, podzespoły itp. i sprzęt musiał zostać naprawiony w autoryzowanym serwisie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *