Laptop do gier Rankingi z 08 maja 2024

Laptop gamingowy - ile trzeba wydać na dobry sprzęt dla gracza i na jakie parametry musimy zwracać uwagę?

Laptop gamingowy - ile trzeba wydać na dobry sprzęt dla gracza i na jakie parametry musimy zwracać uwagę?

Co brać pod uwagę poszukując notebooka gamingowego? Jaki będzie odpowiedni dla gracza? Poradnik wraz rankingiem propozycji modeli.

Jeszcze do niedawna laptop kojarzony był z komputerem biznesowym lub przeznaczonym do surfowania po sieci, natomiast zadania wymagające wysokich parametrów grafiki, dźwięku i szybkości pracy – takie jak granie w gry komputerowe – zarezerwowane były dla bardziej wydajnych komputerów stacjonarnych. Dziś laptopy coraz odważniej wchodzą na arenę multimedialnej rozrywki i odpowiadają w coraz większym stopniu na potrzeby nawet najbardziej wymagających graczy. Oczywiście, mówimy o notebookach o specyficznych, wysoko zaawansowanych parametrach dostosowanych do gier, czyli o laptopach gamingowych.

Kupujemy laptop dla gracza – na co zwrócić uwagę?

Najważniejszą kwestią w przypadku gier komputerowych jest fakt, by działały one płynnie i szybko, a efekt sztuczności był w jak najwyższym stopniu wyeliminowany.

  • W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na wydajność laptopa. Procesor powinien mieć ponadprzeciętne osiągi – gracze zwykle wybierają urządzenia z najmocniejszymi procesorami Intel Core i5, i7 oraz i9 najnowszej generacji i serii oraz AMD Ryzen.

    Oprócz wspomnianej serii oraz generacji należy w procesorach zwracać uwagę na ich oznaczenie, taktowanie, a także w uzasadnionych przypadkach ilość oferowanych rdzeni (nie zawsze ilość rdzeni może świadczyć o wyższości danego modelu). Obecnie wydajniejsze konstrukcje pochodzące od Intela posiadają oznaczenie HQ, H lub HK. Z podobnym nazewnictwem spotkamy się także w AMD. Ponadto bardzo istotny jest numer modelu, występujący tuż po cyfr oznaczającej generację. Im jest on wyższy, tym z bardziej wydajną konstrukcją mamy do czynienia.

  • Równie ważna jest pamięć RAM – w laptopie gamingowym nie powinna ona wynosić mniej niż 8 GB.

    Obecnie 8GB to absolutny standard, który jednak w wielu zastosowaniach może stanowić zbyt małą ilość pamięci. Jeżeli wykorzystujemy na co dzień spore zasoby laptopa, wówczas warto posiadać przynajmniej 16GB. Zwracajmy także przy wyborze na częstotliwość kości (obecny standard to DDR4 2133 MHz lub wyższe), ich opóźnienie, wolne sloty, ewentualną możliwość dołożenia pamięci w przyszłości (jaką maksymalną ilość pamięci RAM można podpiąć na naszym wybranym laptopie). Należy również pamiętać że generacja pamięci DDR4 jest szybsza niż starsze kości DDR3, a tym bardziej DDR2.

  • Druga sprawa, na którą każdy gracz powinien położyć nacisk, to karta graficzna – jeden z elementów, który najmocniej determinuje komfort grania. Gracze wybierają obecnie między najmocniejszymi kartami na rynku z serii AMD Radeon HD CrossFire, FirePro oraz NVIDIA GeForce GTX i najnowsze RTX. Karta graficzna to zdecydowanie komponent, na którym nie powinniśmy oszczędzać chcąc zapewnić sobie płynny obraz bez tzw. przycinania.

    Do graficznego zastosowania często rekomendowane są laptopy wyposażone w układy nVidia Quadro, które ze względu na specyfikę pracy i konstrukcję mogą w wielu przypadkach okazać się wydajniejszą propozycją. Do gamingu z reguły częściej są polecane wersje RTX od nVidii.

    Dlatego przed zakupem tak istotne jest przede wszystkim branie pod uwagę przeznaczenia notebooka oraz poziomu zaawansowania gier, jakimi ma się zajmować. Może się bowiem okazać, że korzystamy z niego sporadycznie i gramy na maksymalnie wysokich detalach, bez korzystania z dodatkowych efektów, wówczas wystarczy nam w zupełności GTX ze średniej półki, natomiast pasjonaci najnowszych i bardzo wymagających rozgrywek z pewnością powinny zainteresować się najbardziej wydajnymi układami z serii RTX.

  • Ekran laptopa do gier powinien mieć zdecydowanie przynajmniej rozdzielczość Full HD. Przed zakupem sprawdźmy, czy poziom jasności ekranu jest odpowiednio wysoki – większość pasjonatów gra przeważnie w zaciemnionych pomieszczeniach. Oczywiście niebagatelną sprawą jest dobre odwzorowanie barw i głębia czerni.

    Obecnie rozdzielczość FullHD jest standardem nawet w laptopach z niższej półki, natomiast jeżeli korzystamy z dodatkowym monitorów o wyższej rozdzielczości, to nie powinniśmy przykładać do tego parametru aż tak dużej wagi.

    Z kolei gdy mamy korzystać głównie z wyświetlacza naszego notebooka gamingowego, wówczas entuzjaści z pewnością docenią zalety ekranu 4K, zwłaszcza na wyświetlaczu o większej przekątnej – 17,3, a nawet 18,4 cala.

  • Wybierając naszego laptopa, będziemy wybierać między matową i błyszczącą matrycą. Każda z nich ma swoje wady i zalety: lśniąca powierzchnia ekranu jest zdecydowanie bardziej elektrostatyczna, łatwo się brudzi oraz – co najważniejsze – odbija promienie światła, co uniemożliwia korzystanie z laptopa w słoneczny dzień bez zasłaniania okien. Jednak atutem tego typu matrycy są bardziej soczyste kolory.

    Jeżeli nie korzystamy z naszego notebooka w warunkach dużego nasłonecznienia, wówczas wartą rozważenia propozycją jest właśnie matryca z powłoką błyszczącą. Obecnie jednak laptopy gamingowe wyposażone zostały w matowe pokrycia, które są bardziej uniwersalne. Chcąc uzyskać lepszy efekt kontrastu kolorów możemy bez problemu podłączyć za pomocą kabla HDMI dodatkowe monitory.

Jaka przekątna ekranu w laptopie do gier sprawdzi się najlepiej?

Przy rozdzielczości Full HD wielkość ekranu zaczyna być wyłącznie kwestią upodobań. Większość graczy wybiera matryce o przekątnej około 15 lub 17 cali i jest to optymalny rozmiar laptopa gamingowego – urządzenie będzie poręczne, funkcjonalne i mobilne, a jednocześnie zapewni pełen komfort obcowania z dynamicznym obrazem.

Wielkość samego ekranu ma kluczowe znaczenie pod kątem mobilności laptopa gamingowego – jeżeli często zamierzamy grać podczas podróży i urlopowych wypadów, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zakup mniejszego notebooka, oferującego za to większą żywotność baterii. Co prawda przy intensywnej rozgrywce zwykle nie wytrzyma ona dłużej niż 1,5 godziny, jednak skromniejsze gabaryty ułatwią transport, przez co jego cykliczne przewożenie nie będzie tak uciążliwe.

Z kolei osoby poszukujące klasycznego DTR-a, który będzie przenoszony raczej okazjonalnie, mogą z powodzeniem postawić na większy egzemplarz. Natomiast wykorzystując do gier zewnętrzne monitory sama wielkość ekranu laptopa gamingowego traci na znaczeniu.

Jaki dysk w laptopie dla gracza?

Najlepsze laptopy do gier do niedawna wyposażone były w układy łączące magnetyczny dysk HDD z opartym o flash napędem SSD. Takie nowoczesne hybrydy charakteryzowały się największą szybkością i ponadstandardową płynnością pracy.

Obecnie oferowane laptopy, a w szczególności te przeznaczone do gier, są wyposażone w bardzo szybkie dyski SSD oparte na interfejsie M.2 PCie, który umożliwia osiąganie o wiele wyższych transferów odczytu i zapisu danych w porównaniu do SATA III. Dzięki temu nie tylko sam system uruchomi się znacznie szybciej, ale także i same gry powinny działać płynniej, co przełoży się na komfort rozgrywki.

Przy obecnych dużych rozmiarach nowych gier warto wybrać nieco większy dysk systemowy – nośnik SSD o pojemności 500 GB powinien nam w zupełności wystarczyć. Alternatywą jest zakup dodatkowego dysku, na których możemy instalować poszczególne tytuły, aby zbytnio nie zapełniać i nie obciążać podstawowego napędu z OS. Poziom zajętości dysku SSD ma wpływ na jego parametry zapisu i odczytu – im jest na nim mniej miejsca, tym spada jego wydajność.

Peryferia – co jeszcze jest istotne?

Klawiatura w laptopie gamingowym powinna mieć ergonomiczną konstrukcję oraz być wyposażona w podświetlane przyciski. Podświetlana klawiatura umożliwi komfortową i płynną grę nawet w ciemnych pomieszczeniach.

Powiązana publikacja:  Laptop Lenovo V15-ADA (82C7000TPB) | 15.6" FHD | Ryzen 3 3250U | 256GB SSD | 8GB RAM

Porty USB – odpowiednia ilość i rozmieszczenie wejść USB daje możliwość podłączenia myszy, joysticków, głośników zewnętrznych i innych urządzeń ułatwiających nawigację i komunikację podczas gry. Bardzo ważnym elementem w przypadku urządzenia do gier jest złącze HDMI, dzięki któremu w razie potrzeby możemy przenieść nasz obraz z ekranu laptopa na większą powierzchnię, np. ekran telewizora.

Jeśli nie dysponujemy dobrymi głośnikami zewnętrznymi lub słuchawkami, zwróćmy uwagę na jakość wbudowanych głośników – dźwięk to jeden z najbardziej istotnych aspektów gry, budujących nastrój.

A jakie złącza i porty są szczególnie istotne w laptopach do gier? Obecnie warto postawić na notebooka wyposażonego w USB typu C oraz USB 3.1 najnowszej generacji, które pozwolą na szybsze transfery podłączanych dysków zewnętrznych, a także podstawowych urządzeń typu klawiatura oraz myszka. Oczywiście powinny być one rozmieszczone wygodnie po bokach, najlepiej przynajmniej po dwa z każdej strony. Do sprawnego przesyłu danych z pewnością przyda się także złącze przynajmniej thunderbolt 3.

Warto również uwzględniać w swoim wyborze laptopy posiadające czytnik kart pamięci SD, aby móc w łatwy sposób korzystać nośnika, na którym zapisywane są nasze zdjęcia oraz filmy zrobione np. przez aparat cyfrowy. Ze standardowych rozwiązań można wymienić jeszcze chociażby gniazdo słuchawkowe, HDMI czy też złącze Ethernet.

Ile kosztuje laptop do gier?

Dobre podzespoły, wysoka wydajność procesora, hybrydowy dysk, duża ilość pamięci RAM, wysokiej klasy karta graficzna i matryca o znakomitych parametrach wyświetlania obrazu to niezbędne warunki, by gry na laptopie działały naprawdę płynnie, a odtwarzany na ekranie świat był w jak najwyższym stopniu realistyczny i fascynujący. Te osiągi muszą kosztować i niestety nie da się ich niczym zastąpić – dlatego oszczędzanie na laptopie dla gracza po prostu nie ma sensu.

Powiązana publikacja:  Laptop MSI GE75 Raider (9SG-623PL) | 17.3" | i7-9750H | 16GB RAM | 512GB SSD PCie + 1TB HDD | Geforce RTX 2080 8GB

Ceny przyzwoitych laptopów gamingowych – czyli takich, które pozwolą na uruchomienie i płynne działanie najnowszych wersji średnio wymagających gier – zaczynają się od 3 tysięcy złotych i pną się w górę wraz ze wzrostem jakości podzespołów i nowoczesnością zastosowanych rozwiązań; naprawdę dobry, bardzo nowoczesny i wydajny sprzęt do gier to wydatek rzędu przynajmniej 5 tysięcy złotych.

Polecane laptopy do gier w kwietniu 2024 – Ranking TOP12 notebooków gamingowych

Podsumowanie, czyli jaki laptop do gier?

Producenci notebooków zaliczanych do kategorii gamingowych w coraz większym stopniu decydują się zaoferować swoim klientom nowoczesne rozwiązania, w efekcie czego w lżejszych obudowach otrzymujemy bardzo wydajne podzespoły, przez co laptop do gier znacznie zyskuje na mobilności.

Przenośny laptop dla gracza to konstrukcja przeważnie o przekątnej ekranu 15,6 cala, którą w łatwiejszy sposób możemy zabrać w podróż. Świetnie sprawdzi się w momencie, gdy mamy możliwość podłączenia go do monitora lub monitorów zewnętrznych, aby cieszyć się rozgrywką w jeszcze bardziej komfortowych warunkach.

Jeżeli natomiast poszukujemy bezkompromisowych osiągów, które z powodzeniem mogą konkurować ze stacjonarnymi PC, wówczas z reguły powinniśmy zdecydować się na większego laptopa typu DTR, gdzie w pokaźnej obudowie zmieścimy nie tylko bardzo wydajne podzespoły, ale i lepsze chłodzenie.

Opinie i recenzje • 2 o “Laptop do gier

  1. Na dobry laptop do gier niestety trzeba wydać naprawdę potężne pieniądze. Na rynku są już modele za przynajmniej kilkanaście tysięcy zł, jak np. ten
    MSI GT70 2PE(Dominator Pro)-1225PL, ale czy warto. Ja swojego laptopa Toshiba QOSMIO X70-A-12X kupiłem za przeszło połowę mniej i nie narzekam. Uprzedzam pytanie – nie gram tylko w paintballa albo sapera 😛 Laptop super śmiga, no i przy tym ma 32gb RAM-u. Super sprawa 🙂

  2. Tutaj całkiem spoko zestawienie jest w czym wybierać: mediaexpert.pl/lp,sprzet-gamingowy-dla-wymagajacych-graczy Ceny dobre nawet bardzo dobre, ja dopiero jetem w trakcie zbierania hajsu ale moze we wrześniu już sfinalizuje zakup

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *