Laptop biznesowy (do biura, pracy) Rankingi z 23 kwietnia 2024

Co brać pod uwagę kupując laptop biznesowy?

Co brać pod uwagę kupując laptop biznesowy?

Jaki notebook będzie dobry do zadań biurowych? Najważniejsze kryteria wyboru wraz z rankingiem laptopów do pracy.

Firmy coraz częściej rezygnują z rozbudowanych, zajmujących wiele miejsca i energochłonnych komputerów stacjonarnych, stawiając na praktyczne i kompaktowe rozwiązania mobilne. Nikogo nie dziwi już większy notebook jako standardowe wyposażenie biura czy sekretariatu, nie wspominając już o tym, że jest to podstawowe narzędzie pracowników mobilnych oraz osób prowadzących własny biznes.

Jaki ekran i matryca w laptopie biznesowym?

We wszystkich tych przypadkach laptop musi spełniać podobne wymagania, choć szczegóły specyfikacji różnić się będą w zależności od charakteru wykonywanej pracy. Przykładem jest wielkość ekranu: osoba często wyjeżdżająca w delegacje, spotykająca się z klientami i używająca komputera „w terenie” będzie potrzebowała urządzenia w miarę lekkiego i poręcznego, a jednocześnie zapewniającego komfortowe użytkowanie. Optymalną wielkością matrycy w takim przypadku będzie 15,6 cali, ewentualnie 14 cali – lecz nie mniej. Laptop do biura mający w dużym stopniu zastąpić komputer stacjonarny powinien być większy, bardziej solidny i uniwersalny – 17 cali to idealna wielkość gwarantująca wygodę i ergonomię pracy przy biurku lub ladzie administracyjnej.

Jeżeli poszukujemy laptopa stosunkowo dużego, ale i jednocześnie lekkiego oraz bardziej mobilnego niż stacjonarnego, wówczas warto rozejrzeć się za ultrabookami o przekątnej 15,6 cala, które dzięki swojej niewielkiej głębokości oraz małej wadze (znacznie poniżej 2 kg) stanowią godną rozważenia propozycję dla osób chcących często korzystać ze swojego sprzętu podczas podróży pociągiem, samochodem lub samolotem.

W każdym przypadku bardzo ważna jest matowa matryca, która wyeliminuje problem odbijających się promieni słonecznych i pozwoli na pracę w różnych warunkach oświetleniowych. Matryce w laptopach produkowane są z różnych technologiach, które wpływają bezpośrednio na komfort korzystania ze sprzętu. Wyróżniamy zatem:

  • matryce TN – kąty widzenia są niestety na niskim poziomie, z kolei ich zaletą jest krótki czas reakcji. Ten typ spotykany jest w budżetowych laptopach, także tych o przeznaczeniu multimedialnym i biznesowym. Najczęściej spotykaną odmianą są matryce TFT-TN;
  • matryce IPS – oferuje znacznie szersze kąty widzenia w porównaniu do typu TN, są od nich droższe i oferują dłuższy czas reakcji;
  • matryce OLED – wykonane z elementów organicznych, emitujących światło przy przepływie prądu. Należą do grupy paneli emisyjnych, gdzie za modulowanie świateł odpowiedzialny jest osobny moduł odpowiedzialny za podświetlenie. Jest to bardzo droga technologia, spotykana tylko w laptopach z wyższej półki.

Najczęściej spotykana rozdzielczość 1024×768 lub 1366×768 jest w pełni wystarczająca jeśli chodzi o wykonywanie standardowych czynności biurowych i administracyjnych.

Aktualizacja: Obecnie nawet budżetowe rozwiązania z przeznaczeniem do zastosowań biurowych oferują ekrany w rozdzielczości przynajmniej HD, często również FHD, a w kwocie od 2000 zł wzwyż FullHD jest już raczej standardem.

Jaki dysk i procesor w notebooku biurowym?

Kluczową kwestią w przypadku laptopa biznesowego i biurowego jest płynność pracy, szybkość uruchamiania systemu, programów i aplikacji oraz wysoka wydajność urządzenia. W tym przypadku warto więc zainwestować w dyski hybrydowe SSHD lub najlepiej w SSD, 8 GB pamięci RAM i najnowszej generacji procesor Intel Core i3, i5, i7 lub nawet i9. W przypadku notebooków posiadających procesory AMD królują przede wszystkim aktualne generacje serii Ryzen.

W notebookach o zastosowaniu typowo biurowym najczęściej montuje się energooszczędne procesory niskonapięciowe, które w przypadku Intela i AMD mają oznaczenie U.

Jeżeli potrzebujemy sporej ilości miejsca na dokumenty, warto rozważyć zakup modelu wyposażonego w dysk SSD z zainstalowanym na nim systemem operacyjnym oraz pojemniejszy talerzowy dysk HDD, świetnie spełniający swoją rolę jako magazyn danych. Nawet w budżetowych rozwiązaniach coraz częściej napotkamy montowane już w standardzie nośniki SSD pod interfejs M.2 PCie, cechujący się jeszcze większą przepustowością w porównaniu do SATA.

Ile pamięci RAM w notebooku biznesowym?

Zastosowanie wszędobylskich nowoczesnych technologii powoduje, że cyklicznie wzrastają wymagania sprzętowe – nawet dla laptopów z dolnej półki cenowej. Efekt jest taki, że nawet tani notebook posiada już z reguły szybki dysk SSD oraz przynajmniej 4-6 GB pamięci operacyjnej.

Powiązana publikacja:  Laptop Lenovo V15-IIL (82C5002JPB), z ekranem 15,6 cala

A ile RAM-u będziemy potrzebowali do wykonywania czynności biurowych? To zależy od poziomu skomplikowania naszej pracy, jej charakteru, a także ilości przetwarzanych informacji. Obecnie zalecane jest, aby laptop biznesowy posiadał przynajmniej 8 GB pamięci operacyjnej, chociaż w wielu przypadkach, np. otwarte sporo zakładek w przeglądarce internetowej, korzystanie z klienta pocztowego i oprogramowania biurowego, jesteśmy już na granicy jego wykorzystania. Dla wyższego komfortu pracy warto zatem wyposażyć się w sprzęt mający co najmniej 12 GB pamięci RAM, a jeżeli to możliwe – nawet od 16 GB wzwyż.

Istotną rolę w kontekście zakupu laptopa biznesowego jest z pewnością możliwość jego upgrade’owania w późniejszym czasie. Już na etapie wyboru konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na maksymalną obsługiwaną przez notebooka ilość pamięci operacyjnej. Obecnie warto wybierać taki model, który oferuje możliwość dołożenia pamięci RAM nawet do 32 GB.

Jak zabezpieczać newralgiczne dane?

Ważnym zagadnieniem w przypadku laptopów do pracy jest bezpieczeństwo i mobilność danych. Opcja wyposażenia urządzenia w dodatkowy dysk umożliwi kopiowanie danych i tworzenie kopii zapasowej, a skuteczną ochronę zapewni technologia Intel Anti-Theft – możliwość zdalnego wyłączenia i zablokowania zgubionego lub skradzionego laptopa. Na tę ostatnią funkcjonalność powinny zwrócić uwagę szczególnie osoby często udające się w podróże służbowe.

Standardem w komputerze biznesowym powinna być możliwość szybkiego przywrócenia systemu z ukrytej partycji. Warto również regularnie aktualizować system operacyjny, a także zadbać o utworzenie punktu przywracania.

Alternatywą dla powyższych rozwiązań może być też tworzenie kopii zapasowej na dodatkowym lub zewnętrznym dysku. Osoby z większą wiedzą decydują się czasem również na utworzenie macierzy 1 z przynajmniej dwóch nośników.

Sprzęt biznesowy coraz częściej wyposażony jest w dodatkowe udogodnienia zabezpieczające sprzęt przed ingerencją osób trzecich, takie jak szyfrowanie TPM dysków twardych (Trusted Platfom Module) przy wykorzystaniu funkcji BitLocker czy też czytnik linii papilarnych.

Powiązana publikacja:  Laptop Dell Vostro 3590 (N3503BVN3590BTPCEE01_2005) | 15.6" FHD | i5-10210U | 8GB RAM | 256GB SSD

Karta graficzna zintegrowana czy dedykowana?

O tym, czy jakość karta graficznej jest istotnym parametrem, decyduje charakter naszej pracy. Osoby, które tworzą profesjonalne prezentacje np. w programie Photoshop lub obsługują aplikacje typu CAD/CAM z pewnością powinny zainwestować w dedykowaną kartę nowszej generacji.

W codziennych zastosowaniach biurowych, polegających na tworzeniu dokumentów, obsłudze platform administracyjnych czy prostych aplikacji biurowych komponent ten nie gra istotnej roli i można w takich komputerach ograniczyć się do zintegrowanych układów graficznych. Obecnie produkowane grafiki tego typu odznaczają się coraz większą wydajnością oraz osiągami, dzięki czemu spokojnie spełniają swoją rolę w większości zadań wykonywanych na notebookach biznesowych w pracy biurowej.

Dedykowane karty graficzne zwiększają nieco wagę laptopa, podobnie jak konieczność zastosowania wydajniejszego chłodzenia (także dla procesora). Radiatory oraz wentylatory wymagają również odpowiednio dużej przestrzeni, aby móc sprawnie radzić sobie z odprowadzaniem ciepła z wnętrza notebooka. Nie dziwi zatem fakt, że najbardziej wydajne układy graficzne z chłodzeniem pasywnym i aktywnym montuje się w dużych laptopach 17,3″, dysponujących sporą ilością miejsca w obudowie. Niższe temperatury na podzespołach zwiększają znacząco szanse na dłuższe bezawaryjne korzystanie ze sprzętu.

Przydatne złącza i technologie w laptopie do pracy

Niezwykle istotną kwestią w przypadku notebooków przeznaczonych do pracy są złącza peryferyjne. Należy zwrócić na to szczególną uwagę, starając się dostosować ich ilość i jakość nie tylko do uniwersalnych standardów, ale też do indywidualnych potrzeb użytkownika. Optymalnie rozmieszczone porty od USB 3.0 wzwyż, czytnik kart pamięci, Bluetooth 4.0, wyjście HDMI, wyjście D-Sub oraz napęd optyczny to minimum, jakie musi spełnić laptop biznesowy.

W nowoczesnych laptopach biznesowych standardem jest już raczej port USB typu C, umożliwiający uzyskanie przepustowości dwukrotnie większej niż USB 3.1 (1250 MB/s) oraz czterokrotnie większej niż USB 3.0 (625 MB/s) – na poziomie do 2500 MB/s. Należy pamiętać, że podpięcie urządzenia do złącza USB-C musi się odbywać przy wykorzystaniu odpowiedniej przejściówki lub też kabla dedykowanego do przesyłania danych przy wykorzystaniu tego portu.

Niektóre modele wyposażane są także w złącza o standardzie thunderbolt, które pozwalają na uzyskanie przepustowości do 10 Gb/s, które w przyszłości mają zostać udoskonalone, aby osiągnąć transfer przesyłu danych nawet do 100 Gb/s.

Osoby korzystające z komputera na wyjazdach, w delegacjach i na spotkaniach z klientami powinny zadbać o wyposażenie w modem 3G. Przydatne funkcjonalności to technologia Intel WiDi i Intel vPro umożliwiające zdalne zarządzanie przez administratora, a także złącze stacji dokującej, które pozwala w znacznym stopniu rozszerzyć funkcjonalność laptopa przez łatwe i szybkie podłączanie do niego niezbędnych w pracy urządzeń: drukarki, dysku zewnętrznego czy dużego monitora.

Powiązana publikacja:  Komputer stacjonarny vs laptop - co wybrać?

Przydatne oprogramowanie w notebooku do pracy

Nie trzeba dodawać, że w przypadku laptopa do biura i notebooka biznesowego zainstalowane fabrycznie oprogramowanie ma szczególne znaczenie. Podstawą powinien być pakiet Office oraz zależne od potrzeb programy „do zadań specjalnych”, m.in. graficzne z pełną licencją, a także programy antywirusowe.

Korzystając ze sprzętu mobilnego bardzo ważną kwestią jest zabezpieczenie wszelkiego rodzaju danych, które znajdują się na nim. Szczególnie istotne jest to w przypadku m.in. laptopów wykorzystywanych do celów biznesowych – wyciek newralgicznych informacji o transakcjach, klientach itp. to wbrew pozorom nie jest rzadki przypadek. Najczęstszą przyczyną przejęcia danych przez osoby nieautoryzowane jest nie tylko nieuwaga pracownika, ale również instalowanie oprogramowania z podejrzanego źródła, brak aktualizacji oprogramowania czy wyłączenia programu antywirusowego lub też braku korzystania z niego.

Cykliczny i regularny update software znacząco ograniczy ryzyko wycieku informacji, ponadto zakup instalacji programów biurowych powinien odbywać się ze znanego i zaufanego źródła.

Jaka obudowa w laptopie biznesowym?

Osoby często podróżujące z komputerem i pracujące zdalnie powinny zadbać też o lekką, ale trwałą, odporną i łatwą do utrzymania w czystości obudowę, najlepiej wzmocnioną – odporną na wstrząsy, uderzenia i zalanie.

Obecnie produkowane notebooki przeznaczone do pracy biurowej to przede wszystkim konstrukcje wykonane z tworzywa sztucznego, niekiedy stylizowane na wykończenie z metalu. Elementy plastikowe pozwalają znacząco ograniczyć wagę sprzętu, przez co w sektorze laptopów biznesowych szczególną popularnością cieszą się bardzo lekkie i mobilne ultrabooki.

Przy wyborze konkretnego sprzętu zwracajmy uwagę na solidność obudowy – ważna jest jakość plastikowych elementów, czy na obudowie nie pozostają zbytnio odciski palców, czy zawiasy są solidnie wykonane, czy elementy z tworzywa sztucznego nie są zbytnio podatne na zgięcie (zarówno sam kadłub, jak i ramka wokół ekranu). Konstrukcje metalowe często oferują lepszą solidność wykonania, jednak odbywa się to kosztem nieco wyższej wagi sprzętu.

Ranking laptopów biznesowych w kwietniu 2024 – TOP8 notebooków do zadań biurowych

Podsumowanie

Osoby często podróżujące i ceniące sobie mobilność laptopów powinny zainteresować się przede wszystkim ultrabookami – bardzo smukłymi i lekkimi notebookami, które spokojnie zmieścimy w wąskiej przegródce naszego plecaka czy też torby.

Pamiętajmy, że ostateczna decyzja dotycząca wyboru konkretnego modelu powinna uzależniona od jego przeznaczenia oraz intensywności eksploatacji – do prostych zadań biurowych może się sprawdzić spokojnie budżetowy notebook do 2000-2500 zł, z kolei programiści oczekujący od sprzętu bardzo wysokiej wydajności powinni zainteresować się laptopami ze znacznie wyższej półki cenowej.

Warto podczas poszukiwań zwrócić również uwagę na oferty outletowe sklepów internetowych, oferujące często bardzo wydajny sprzęt w atrakcyjnej cenie (laptop powystawowy, po zwrocie, po naprawie w serwisie autoryzowanym producenta itp.). Pamiętajmy jednak, aby otrzymać na niego pełną gwarancję, identyczną jak w przypadku w pełni nowego i sprzedawanego po regularnej cenie modelu notebooka.

Opinie i recenzje • 1 o “Laptop biznesowy (do biura, pracy)

  1. z tych biznesowych to z pewnością nadadzą się 15-stki dobre do podróży i pracy stacjonarnej. Nie trzeba dodatkowego ekranu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *