Komputer stacjonarny vs laptop – co wybrać? Rankingi z 17 września 2024

Komputer stacjonarny - kiedy warto go kupić, a kiedy lepszym rozwiązaniem jest zakup laptopa?

Komputer stacjonarny - kiedy warto go kupić, a kiedy lepszym rozwiązaniem jest zakup laptopa?

Jakie są główne zalety oraz wady poszczególnych rozwiązań? Co jest bardziej opłacalne? Wydajność w codziennym i profesjonalnym zastosowaniu.

Choć wydawałoby się, że jeśli chodzi o użytkowników indywidualnych komputery stacjonarne nie mają szans w konkurencji z laptopami, to jednak nie w każdym przypadku mobilność jest decydującym argumentem. Po zachłyśnięciu się okazałą ofertą rynkową coraz bardziej zaawansowanych notebooków, ultrabooków i tabletów wielu bardziej wymagających użytkowników wraca do rozwiązań stacjonarnych i na nowo docenia ich zalety.

Dlaczego komputer stacjonarny?

Komputer stacjonarny typu PC doceniają przede wszystkim gracze oraz profesjonaliści, m.in. graficy komputerowi. Dobrej jakości laptop do gier lub laptop dla grafika to naprawę spory wydatek, który w dodatku często jest rozwiązaniem kompromisowym – laptopy z matrycami Full HD o dużej przekątnej mogą okazać się niesatysfakcjonujące w kwestii szybkości procesora czy pojemności.

Nieograniczone możliwości domowego peceta

Problem ten znika w przypadku komputerów stacjonarnych, w których samodzielnie możemy dostosować poszczególne parametry do naszych indywidualnych potrzeb i nie jesteśmy skazani na rozwiązania kompromisowe. Wybór monitorów o wysokiej rozdzielczości i przekątnej powyżej 20 cali jest ogromny, a przy tym mamy możliwość kontroli, rozbudowy i ewentualnych modyfikacji wnętrza naszej maszyny, tak by wszystkie podzespoły były zgodne z naszymi wymogami i oczekiwaniami. Takie indywidualne dopasowanie konfiguracji sprzętu do potrzeb użytkownika może okazać się nie tylko bardziej satysfakcjonujące, ale też korzystne finansowo.

Możliwość rozbudowy i „podkręcania” wydajności komputera, praktycznie nieosiągalna lub wykonalna w bardzo ograniczonym stopniu dla użytkowników sprzętów mobilnych, fani klasycznych „PC-tów” doceniają także w dłuższej perspektywie czasu. Ponieważ tempo starzenia się sprzętu komputerowego – oddalania się od aktualnie obowiązujących standardów i konfiguracji – stale rośnie, nawet najwyższej klasy laptop raczej przegrywa na tym polu z maszyną stacjonarną, która – w umiejętny sposób modyfikowana, udoskonalana i unowocześniana – może nam posłużyć znacznie dłużej. „Tuning” ten może dotyczyć kluczowych komponentów – procesora, dysków, kart graficznych, pamięci RAM, układów chłodzenia i innych podzespołów oraz zewnętrznych peryferiów – monitorów, coraz bardziej ergonomicznych klawiatur i myszy, wysokiej klasy głośników, a nawet wyglądu obudowy. W ten sposób możemy naszemu komputerowi drugą młodość i dostosowywać maszynę do najbardziej specyficznych i wyspecjalizowanych potrzeb.

Decydując się na zakup komputera stacjonarnego możemy wybrać już gotowy zestaw lub też złożyć go samemu, wybierając poszczególne elementy we własnym zakresie. Pamiętajmy jednak o kompatybilności danych podzespołów (warto poszukać informacji na ten temat w specyfikacjach technicznych podzespołów albo na forach komputerowych, gdzie miłośnicy PC dzielą się wiedzą i opiniami). Kupno zestawu jest oczywiście w tym przypadku wygodniejszym rozwiązaniem.

Przewaga komputera stacjonarnego nad laptopem może uwidocznić się tam, gdzie w grę zaczynają wchodzić zastosowania profesjonalne i wyspecjalizowane wymagania dotyczące grafiki i obsługi zaawansowanego oprogramowania, a kwestia mobilności schodzi na dalszy plan.

Powiązana publikacja:  Laptop HP 250 G7 (6MP93EA) | 15.6" | 4GB RAM | 128GB SSD | Celeron N4000

Spora część podzespołów oferowanych w komputerach stacjonarnych dysponuje znacznie lepszymi osiągami w porównaniu z ich odpowiednikami mobilnymi. Dotyczy to przede wszystkim procesorów oraz kart graficznych.

Komputer stacjonarny – plusy i minusy

Przyjrzyjmy się teraz mocnym i słabszym stronom składania komputera stacjonarnego lub zakupu gotowego zestawu PC.

+ Podstawowe zalety komputerów PC

  • swoboda rozbudowy o wybrane przez nas podzespoły, w przypadku składaków mamy pełną dowolność,
  • podzespoły oferowane na PC mają z reguły większą wydajność,
  • duża ilość portów i złączy, dostępnych w obudowie oraz na płycie głównej,
  • wygodniejsza praca dzięki występującym osobno akcesoriom obsługującym komputer, w tym monitora, klawiatury, myszy komputerowej itp.

– Podstawowe wady komputerów PC

  • mniejsza mobilność w porównaniu do laptopów,
  • konieczność zwracania uwagi na przewody zasilające,
  • zwracanie uwagi na kompatybilność podzespołów oraz ich generacje (w przypadku składania komputera na własną rękę),
  • głośniejsza praca w wielu przypadkach (szczególnie gdy mamy podpięte kilka dodatkowych wentylatorów),
  • spore gabaryty utrudniają jego wygodne umiejscowienie, z reguły konieczne będzie zakupienie odpowiednio dopasowanego biurka komputerowego.

Odczuwalne wzrosty wydajności po modyfikacji naszego PC

Dysponując coraz nowocześniejszymi generacjami podzespołów otrzymujemy wzrost wydajności, chociaż trzeba przyznać, że w wielu przypadkach różnice pomiędzy starszymi generacjami a obecnymi konstrukcjami np. procesorów, płyt głównych, pamięci RAM dla przeciętnego użytkownika będą praktycznie niezauważalne. Największy wzrost wydajności otrzymamy przede wszystkim przeskakując z tradycyjnego dysku talerzowego HDD na dysk SSD (nawet ten oparty na interfejsie SATA), jednak osoby korzystające z Internetu czy też wykonujące typowe czynności biznesowe raczej nie zauważą różnicy w szybkości działania komputera przy przejściu z nośnika SSD Sata na SSD M.2 PCie (większa przepustowość łącza przekładająca się na szybsze wykonywanie operacji i odczytu).

Coraz większe wymagania sprzętowe obecnie produkowanych gier czy też aplikacji powoduje, że nasze komputery muszą dysponować jeszcze lepszymi parametrami. Efekt jest taki, że wystarczające do niedawna w zdecydowanej większości przypadków 8 GB pamięci operacyjnej może być obecnie wąskim gardłem naszego komputera. Dlatego kupując gotowy zestaw lepiej wybrać taki dysponujący pamięcią RAM przynajmniej na poziomie 16 GB lub też możliwością jej dołożenia (płyta główna obsługująca maksymalnie przynajmniej 32 GB lub obecnie 64 GB, co jest obecnie standardem).

Polecane zestawy PC w kwietniu 2024 | Ranking TOP7 komputerów

Dlaczego laptop?

Pomimo wielu zalet komputerów stacjonarnych, nic nie zastąpi mobilności laptopów. Osoby, dla których z różnych względów kwestia przenoszenia sprzętu i korzystania z niego w rozmaitych warunkach jest priorytetem, są praktycznie uzależnione od tego rozwiązania.

Laptop a przeznaczenie i wydajność względem PC

W kwestii zastosowań biurowych, biznesowych i w podstawowym codziennym użytkowaniu nie występują tu znaczące różnice jeśli chodzi o wydajność i szybkość – dystans między procesorami i podsystemami pamięci w wysokiej klasy laptopach a komponentami maszyn stacjonarnych jest niewielki i z reguły nieodczuwalny dla przeciętnego użytkownika.

Powiązana publikacja:  Laptop dla grafika

Jeżeli jesteśmy wyczuleni na punkcie zużycia energii, wówczas docenimy zalety posiadania laptopa, który w porównaniu do klasycznego PC jest od niego po prostu oszczędniejszy. Efekt jest potęgowany, gdy do komputera dodajemy kolejne udogodnienia, jak np. dodatkowe dyski twarde z chłodzeniem, wydajniejszą kartę lub karty graficzne.

Laptopa możemy z powodzeniem przenosić włączonego nawet wtedy, gdy nie jest on podłączony do prądu (chyba że nasza bateria jest na wyczerpaniu lub gdy jej żywot dobiega końca). W przypadku komputera stacjonarnego jest możliwe tylko wtedy, gdy podłączymy go do zasilacza awaryjnego (UPS-a).

Coraz większe ograniczenia nakładają jednak na użytkowników producenci notebooków, które dotyczą możliwości modyfikacji fabrycznie zamontowanych podzespołów. Już od kilku lat nowsze generacje procesorów są wlutowane w płytę główną (również karty graficzne), znacznie trudniej w wielu przypadkach dostać się do wnętrza laptopa ze względu na liczne zatrzaski, konieczność dodatkowego zdemontowania samej klawiatury czy wielość śrubek mocujących spód obudowy (chęć wymiany lub dołożenia dysku twardego lub też zwiększenie pamięci RAM).

Jeszcze większe problemy związane z modyfikacją mamy w przypadku notebooków posiadających wlutowaną pamięć operacyjną czy też dysk. Przed wyborem konkretnego modelu powinniśmy zatem zwrócić szczególną uwagę nie tylko na standardową konfigurację sprzętową danego modelu, ale także możliwości upgrade sprzętu.

Laptop/Notebook – plusy i minusy

Przyjrzyjmy się teraz mocnym i słabszym stronom zakupu laptopa zamiast komputera stacjonarnego.

+ Podstawowe zalety laptopów

  • duża mobilność sprzętu,
  • praca na baterii, przez co nie musimy martwić się o jego działanie, gdy zostaniemy bez prądu (czas pracy zależy od typu laptopa czy też wielkości akumulatora),
  • dostępność nowoczesnych technologii zamkniętych w bardziej kompaktowych rozmiarach obudowy,
  • elementy robocze mamy skomponowane w jednym sprzęcie,
  • laptopy zapewniają większą oszczędność energii elektrycznej.

– Podstawowe wady laptopów

  • coraz bardziej ograniczone możliwości rozbudowy o dodatkowe podzespoły,
  • w przypadku usterki czy też awarii usunięcie problemu jest z reguły dużo trudniejsze oraz bardziej kosztowne,
  • słabsza wydajność układu chłodzenia, którą zmniejszają wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia w postaci np. kurzu czy też pyłów,
  • dużo wyższa cena laptopa oferującego podobną wydajność jak wersja PC.

Polecane laptopy w kwietniu 2024 | Ranking TOP7 notebooków

A może laptop DTR?

To wariant pośredni pomiędzy wyborem tradycyjnego stacjonarnego komputera a klasycznym notebookiem mobilnym. W skrócie laptopy DTR (Desktop Replacement) to sprzęty oferujące bardzo wysoką wydajność dzięki zastosowaniu np. mocnego procesora, dedykowanej karty graficznej, bardzo szybkiego oraz pojemnego dysku (najczęściej SSD na magistrali PCie).

Powiązana publikacja:  Laptop do 2000 zł

Dla kogo notebook DTR będzie dobrym rozwiązaniem? Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania będzie fakt, że będzie on i tak zajmował mniej miejsca niż jednostka stacjonarna, ponadto nie musimy martwić się o upychanie i maskowanie przewodów zasilających czy też kabli USB, VGA, HDMI itp. Zazwyczaj kupując taki sprzęt rzadko kiedy podłączamy dodatkowy monitor (z kilku monitorów korzystają programiści lub też graficy), więc automatycznie na naszym biurku robi się więcej przestrzeni. Ponadto zwracajmy uwagę, że pomimo stosunkowo krótkiej pracy na pełnej baterii (przy wykonywaniu wielu zadań obciążających podzespołu czas ten skraca się nawet do poniżej 1h) nadal jest to sprzęt, który w ostateczności możemy przenieść bez konieczności jego wyłączania.

Należy zwracać również uwagę na fakt, że notebooki zaliczane do klasy DTR posiadają nie tylko bardzo wydajne podzespoły i świetne układy chłodzenia, ale również duże możliwości ich rekonfiguracji. W tej sytuacji mamy zdecydowanie większe pole manewru w kwestii upgrade’owania – chociażby w kontekście wymiany karty graficznej, dysków, pamięci RAM, nowego chłodzenia itp. W nowszych konfiguracjach trudniejsza będzie wymiana CPU ze względu na wlutowanie procesora do płyty głównej, jednak osoby biegłe w tym temacie i z tym aspektem powinny sobie poradzić.

Obecnie oferowane laptopy DTR coraz częściej posiadają lżejszą konstrukcję od modeli tej klasy z minionych lat, co znacznie podnosi ich mobilność. Co prawda ich zadaniem jest przede wszystkim zastąpienie w zadaniach jednostki stacjonarnej, jednakże z pewnością docenimy fakt, że z większą łatwością będziemy mogli przenosić sprzęt do różnych pomieszczeń, np. podczas pracy zdalnej.

Bardzo wydajne laptopy DTR to godna rozważenia propozycja, jednakże należy liczyć się ze sporym wydatkiem, który nierzadko przekracza 10 tysięcy zł. W tej cenie możemy otrzymać lub też złożyć świetny komputer stacjonarny, zazwyczaj przewyższający znacznie osiągami notebooka – nawet klasy DTR.

Laptop DTR – plusy i minusy

Przyjrzyjmy się teraz mocnym i słabszym stronom zakupu laptopa DTR w miejsce komputera stacjonarnego.

+ Podstawowe zalety laptopów DTR

  • bardzo wydajne podzespoły, które w wielu zadaniach mogą zastąpić komputer stacjonarny,
  • możliwość pracy na baterii i większa mobilność od PC,
  • duży ekran 17- lub 18-calowy sprawia, że nie potrzebujemy dodatkowego monitora,
  • mobilność sprzętu, charakterystyczna dla laptopów,
  • z reguły większe możliwości upgrade’u w porównaniu z klasycznymi notebookami biznesowymi lub multimedialnymi (warto korzystać z opcji indywidualnej konfiguracji sprzętu przy zakupie),
  • większa oszczędność energii względem PC.

– Podstawowe wady laptopów DTR

  • bardzo szybko bateria się wyczerpuje, czego powodem jest konieczność zasilana energią wydajnych podzespołów,
  • spore gabaryty oraz masa często przekraczająca 4 kg zmniejszają komfort jego przenoszenia i mobilność,
  • pomimo wydajnego chłodzenia podzespoły szybko się nagrzewają, przy zbyt wysokim temperaturach może dochodzić do throttlingu,
  • laptopy DTR z bardzo wydajnymi podzespołami to koszt z reguły znacznie przekraczający cenę podobnej klasy komputera stacjonarnego.

Opinie i recenzje • 1 o “Komputer stacjonarny vs laptop – co wybrać?

  1. Pamiętajcie o jednej bardzo ważnej rzeczy przy zakupie komputera stacjonarnego – gotowe zestawy nie oferują w pełni optymalnych podzespołów, które spełnią nasze oczekiwania co do ich przeznaczenia. Ponadto każda ingerencja w podzespoły na własną rękę może się dla nasz skończyć utratą gwarancji. Przy składaniu komputera samodzielnie mamy pełną kontrolę nad doborem podzespołów, jest to jednak i przywilej i niestety duże zagrożenie. Zagrożenie to ryzyko wyboru elementu, który niekoniecznie będzie kompatybilny z pozostałymi elementami. Dodatkowa rzecz to inwestycja w nowsze wersje hardwaru – obecnie procesory grupy intel i7 opierają się na najnowszych socketach 2011, do lamusa już odchodzą LGA 1150, niedługo los ten czeka LGA 1155. Cuda potrafią się dziać przy wyborze płyty głównej – tutaj sprawdzajmy uważnie, jakie są jej ograniczenia – nie tylko jeśli chodzi o wymagany socket, ilość pamięci ram, ale także typu obsługiwanego ramu oraz częstotliwości, liczba kanałów usb, pci itp. Warto przy konstruowaniu składaka posiłkować się testami na benchmark oraz chipl.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *