Laptop do 2000 zł Rankingi z 23 lipca 2024

laptop do 2000 zł

Co oferują nam budżetowe propozycje notebooków w cenie do 2000 zł? Przyjrzyjmy się parametrom oraz zestawieniu najchętniej wybieranych laptopów do tej kwoty. Aktualny ranking modeli.

Sektor notebooków oferowanych w cenie do 2000 zł jest zdominowany m.in. przez laptopy wyposażone w zintegrowane układy graficzne, a także energooszczędne 2-rdzeniowe procesory.

Nie oznacza to jednak, że w tak ograniczonym budżecie nie znajdziemy godnych rozważenia propozycji – poszukując taniego, ale zarazem wydajnego sprzętu warto śledzić również oferty outletowe sklepów internetowych. Za rozsądną cenę można tam znaleźć niekiedy prawdziwe „perełki”.

Jakimi parametrami powinien zatem dysponować dobry laptop do 2000 zł? Czego możemy się po nim spodziewać? Jakie zadania będzie miał do wykonania?

Przeznaczenie notebooka do 2000 zł

Laptopy w cenie 1500–2000 zł obejmują średniej klasy urządzenia ze standardowymi rozwiązaniami, pozwalającymi na takie aktywności, jak surfowanie po internecie, obsługa podstawowych multimediów i korzystanie z niewymagających aplikacji i programów.

Tej klasy urządzenia z pewnością nie sprawdzą się natomiast przy bardziej złożonych grach najnowszej generacji i wysoko zaawansowanym, specjalistycznym oprogramowaniu, np. profesjonalnych programach graficznych.

Ze względu na swoje rozmiary (często są to konstrukcje z ekranem do 15,6 cal oraz wagą nieprzekraczającą 2 kg) mogą one sprawdzić się jako bardziej mobilny sprzęt – chociażby do prezentowania analiz na spotkaniach biznesowych podczas wyjazdów służbowych.

Jakość wykonania w laptopach do 2000 zł

Duża część modeli tego typu charakteryzuje się dobrym, solidnym wykonaniem, dość trwałą obudową i przyjemnym dla oka designem.

Przy poszukiwaniu notebooka do 2000 zł warto poszukać opinii na temat wykonania obudowy i spasowania elementów – czy części plastikowe nie są podatne na odkształcenie, czy na powierzchni pozostają ślady palców, czy zawiasy są solidne i nie skrzypią podczas zamykania i otwierania laptopa.

Powiązana publikacja:  Laptop Acer Nitro 5 (NH.Q6ZEP.007) | 15.6" FHD | Ryzen 5 3550H | 8GB RAM | 256GB SSD | GTX1650 4GB

Należy jednak pamiętać, że po sprzęcie do 2000 zł nie należy się spodziewać cudów – ten zakres cenowy nakłada dość mocne ograniczenia jakościowe dotyczące wykonania obudowy oraz zastosowanych materiałów.

Jaki ekran oferują modele w cenie do 2000 zł?

Większość laptopów do 2000 zł dysponuje standardowymi ekranami o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli oraz coraz częściej spotykanej nawet w tańszych notebookach 1920 x 1080 px (FullHD) i przekątnej matrycy od 11,6 do 17 cali; najczęściej wybierane w tym przedziale cenowym są komputery 15,6-calowe. Niestety, często – zwłaszcza w przypadku dolnej granicy widełek cenowych – nie są to matryce najwyższej jakości – odwzorowanie kolorów, jakość czerni i rozdzielczość może pozostawiać sporo do życzenia. Warto w tym przypadku wybierać ekrany matowe, ponieważ błyszcząca matryca tylko pogłębi dyskomfort i podkreśli niedoskonałości obrazu. Częstotliwość odświeżania samej matrycy wynosi zazwyczaj standardowe 60 Hz.

W cenie poniżej 2000 zł możemy już znaleźć najtańsze modele laptopów z ekranem dotykowym, ułatwiającym korzystanie z kafelkowych interfejsów, m.in. z systemu operacyjnego Windows 8. Takie niedrogie i funkcjonalne rozwiązania mają w swojej ofercie m.in. Asus i HP.

Czy dysk SSD otrzymamy w laptopie do 2000 zł?

Wybierając nawet tak nisko zaawansowany model laptopa, warto zwrócić uwagę na dysk. Nowoczesne rozwiązanie, jakim jest hybryda dysku magnetycznego SSD i dysku HDD, jest już dostępne w kwocie nawet nieco poniżej 2000 zł. Dzięki zastosowaniu takiego połączenia komputer działa sprawniej i szybciej.

Aktualizacja: Już nawet budżetowe notebooki w cenie do 2000 zł mają do zaoferowania dyski SSD o pojemności zazwyczaj maksymalnie do 256 GB, co znacznie usprawni wykonywanie podstawowych czynności. Są to nośniki instalowane na złączu PCie M.2 (coraz częściej), M.2 Sata lub Sata 3.

Ile pamięci RAM w notebooku do 2000 zł?

Jeśli chodzi o pamięć RAM, w notebookach poniżej 2000 zł najczęściej spotykamy się ze standardowym rozwiązaniem 4 GB, ale w przedziale tym znajdziemy też modele z większą ilością RAM.

Powiązana publikacja:  Laptop do 1500 zł

Już zauważalny przeskok w codziennej eksploatacji sprzętu wyczujemy przechodząc z 4 GB na 6 GB pamięci operacyjnej, natomiast minimum 8 GB pamięci RAM zapewni nam całkiem wygodną obsługą w większości podstawowych zastosowań. Jeżeli to możliwe – poszukujmy sprzętu, który umożliwia dołożenie kolejnych banków kości do przynajmniej 16 GB, a najlepiej co najmniej 32 GB.

Warto zwrócić również uwagę, czy dołożenie pamięci RAM jest bezproblemowe. Często bowiem, przy nowszych konstrukcjach, dodatkowe sloty są umieszczone w ten sposób, że konieczne jest zdemontowanie np. klawiatury lub spodu obudowy, aby się do nich dostać (jeżeli mamy do dyspozycji 4 sloty, to z reguły jest taka konieczność).

Wydajny procesor w laptopie do 2000 zł?

Wśród najlepszych urządzeń w górnej granicy widełek cenowych możemy znaleźć wydajne procesory Intel Core generacji i5, ale najpowszechniej stosowane są w laptopach do 2000 zł procesory Intel Core z serii i3.

W laptopach do 2000 zł dominują przede wszystkim energooszczędne CPU 2-rdzeniowe, rzadko kiedy spotkać można wersje 4-rdzeniowe. Konstrukcje dostępne w takiej cenie są jednak przeznaczone do podstawowych zastosowań, gdzie nawet taki procesor powinien poradzić sobie z obsługą większości domowych i multimedialnych zadań.

Jaki układ graficzny w notebooku do 2000 zł?

W kwestii grafiki najczęściej stosowanym rozwiązaniem w laptopach do 2000 zł zintegrowane układy graficzne – wystarczające dla osób, którym nie zależy na wyższych osiągach w tym zakresie, wykorzystujących urządzenie do podstawowych użyteczności.

Wyższe wymagania spełnią modele laptopów z dedykowaną kartą graficzną z nieco bardziej zaawansowanych serii nVidii Ge Force czy AMD Radeon HD, jednak trzeba na takiego laptopa wydać nieco więcej – w zależności od potrzeb oraz zastosowania może to być dodatkowe kilkaset zł, a do bardziej zaawansowanych zadań – wielokrotność 2000 zł.

Powiązana publikacja:  Laptop HP 15s-fq1111nw (187B7EA) | 15.6" FHD | i5-1035G1 | 8GB RAM | 256GB SSD

Na potrzeby roboczych stacji najczęściej rekomendowane są rozwiązania w postaci nVidii Quadro, jednak spotkamy je w dużo droższych modelach laptopów. Alternatywą jest zakup używanego sprzętu wyposażonego w taką kartę dedykowaną lub outletowego.

Dostępne porty i złącza w laptopach do 2000 zł

Standardem w średniej klasy laptopach powinny być co najmniej dwa porty USB 3.0 (zwróćmy uwagę, by były dobrze rozmieszczone), napęd optyczny (choć w mniejszych urządzeniach może on nie występować), Bluetooth 4.0, WiFi 802.11 klasy b/g/n, ewentualnie złącze HDMI i D-Sub.

Obecnie nawet i budżetowe konstrukcje laptopów potrafią nam zaoferować nowoczesne technologie – także w postaci najnowszych typów złączy. Co prawda z thunderboltem może być problem w przypadku notebooków do 2000 zł, jednakże niekiedy możemy znaleźć sprzęt posiadający USB 3.1 czy też USB typu C. Absolutny standard, nawet w tanich laptopach, to gniazdko linki zabezpieczającej.

Polecane laptopy do 2000 zł w kwietniu 2024 – Ranking TOP10 notebooków

Podsumowanie

Deklarowany przez nas budżet na zakup określonego laptopa determinuje jego klasę, a co za tym idzie możliwości podzespołów, jakość obudowy czy też samego ekranu i matrycy. Dysponując kwotą do 2000 zł nie mamy zbyt dużego pola manewru, dlatego ten przedział cenowy mówi jedno – szukamy taniego notebooka do zastosowań domowych lub też do wykonywania niezbyt zaawansowanych czynności biurowych.

Dobry notebook do 2000 zł powinien nam pozwolić na sprawną obsługę aplikacji systemowych i podstawowego oprogramowania, a także bezproblemowe odtwarzanie multimediów. Bardzo duży przeskok w wydajności da nam przede wszystkim dysk SSD, w który absolutnie taki laptop powinien być wyposażony. Tanie laptopy posiadają nośniki SSD z dolnej półki, co niekiedy może prowadzić do nieoczekiwania zawieszenia się systemu operacyjnego. Jeżeli mamy taką możliwość, to może warto kupić laptopa z dyskiem HDD i wolnym złączem M.2 PCie, a następnie we własnym zakresie wybrać i zainstalować wybrany przez nas dysk.

Odpowiednia ilość pamięci RAM to obecnie przynajmniej 8 GB. Najlepiej zdecydować się na notebooka umożliwiającego jej dołożenie przynajmniej do 32 GB.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *