Laptop do 2500 zł Rankingi z 23 lipca 2024

laptop do 2500 zł

Czego możemy oczekiwać po laptopie do 2500 zł? Istotne parametry oraz ranking notebooków w tym budżecie.

Od kwoty 2 500 zł zaczyna się kategoria wyższej klasy laptopów, w której odnajdziemy modele spełniające już wiele warunków nowoczesnego, wielozadaniowego sprzętu. To uniwersalne urządzenia nadające się zarówno do codziennego użytkowania, jak i korzystania z nieco bardziej zaawansowanych programów, aplikacji i funkcjonalności, a nawet gier komputerowych o średnich wymaganiach.

Jaki ekran w laptopie do 2500 zł?

Standardowa rozdzielczość ekranu wynosi 1366 x 768 pikseli, choć zdarzają się modele o wyższych parametrach. Jakość ekranu w przypadku tej kategorii sprzętu stoi na całkiem wysokim poziomie – odwzorowanie kolorów, jakość czerni, luminacja, równomierne podświetlenie i szerokie kąty widzenia pozwalają już na oglądanie filmów w całkiem dobrej jakości i cieszenie się dużym komfortem pracy.

Wśród laptopów dostępnych w cenie do 2500 zł królują przede wszystkim konstrukcje z przekątną ekranu wynoszącą 15.6″. Niszę i ciekawą propozycję stanowią modele dysponujące niestandardowymi wyświetlaczami 14- czy też 16-calowymi. Również rzadkością są zarówno wielkie notebooki z ekranem 17.3″, jak i małe laptopy z przekątną co najwyżej 13.3″.

Standardem w tym budżecie są także matryce matowe, sporadycznie spotkamy laptopy z ekranem błyszczącym czy też dotykowym.

Czy w tym budżecie możemy liczyć na ekran FullHD? Z tym nie powinno być problemu, gdyż kwota do 2500 zł spokojnie wystarczy do zakupu laptopa o rozdzielczości 1920 x 1080 px. To właściwie standard w tym przedziale cenowym. Natomiast kwota 2500 zł to stanowczo za mało, by myśleć o laptopie dysponującym ekranem 4K UHD (3840 x 2160).

Grubość ekranu uzależniona jest przede wszystkim od głębokości/wysokości samego laptopa – w cenie do 2500 zł mamy możliwość zakupu cienkich ultrabooków z grubości poniżej 2 cm, jak i większych notebooków, których grubość oscyluje wokół 3 cm.

Jaki dysk i procesor w notebooku do 2500 zł?

Laptopy w tej kategorii cenowej są już często wyposażony w całkiem wydajny procesor Intel Core z serii i5. Oczywiście należy tu nadmienić, że CPU w notebookach w tej cenie to przede wszystkim modele energooszczędne, które sprawdzą się w niezbyt zaawansowanych zastosowaniach. Co to znaczy? Są to przede wszystkim zadania w postaci pracy biurowej, obsługi Internetu czy też multimediów. Z kolei wśród propozycji od AMD dominują przede wszystkim podstawowe modele Ryzen 3, rzadziej są to wersje Ryzen 5.

Powiązana publikacja:  Laptop do 3000 zł

W kwocie do 2500 zł powinniśmy szukać laptopów wyposażonych chociażby w dyski hybrydowe, stanowiące połączenie SSD + HDD, wpływające dodatnio na płynność i szybkość działania systemu. Obecnie nawet notebooki do 2500 zł posiadają w większości przypadków szybkie dyski SSD (najczęściej o pojemności do 256 GB), które jednak mogą się różnić przepustowością i tym samym uzyskiwanymi transferami. Największe możliwości dają nam oczywiście nośniki M.2 PCie, mniejsze transfery uzyskamy natomiast w dyskach M.2 Sata oraz Sata 3.

Jaki dysk i procesor?

Podobieństwa w wydajności procesorów zamontowanych w laptopach do 2500 zł są dość duże, w efekcie czego w wielu przypadkach różnic w działaniu między nimi praktycznie nie odczujemy. Największy przeskok osiągniemy przesiadając się z dysków talerzowych HDD na półprzewodnikowe nośniki SSD (de facto niezależnie od interfejsu).

Czy w ich przypadku interfejs ma duże znaczenie? Przeznaczenie laptopa do 2500 zł determinują w dużej mierze jego podzespoły, które pozwalają na wykonywanie raczej niezbyt skomplikowanych zadań. W takiej sytuacji często nie jesteśmy w stanie wykorzystać pełnych możliwości transferu plików złącza M.2 PCie, przez co różnicy między nim na Sata 3 najczęściej w ogóle nie odczujemy.

Często wybieraną kombinacją jest zakup laptopa wyposażonego w dysk systemowy SSD oraz pojemniejszy nośnik HDD na magazyn danych. W takiej konfiguracji notebooki do 2500 zł rzadko występują, natomiast w większości przypadków oferowana jest możliwość umieszczenia dodatkowego nośnika – najczęściej będzie dostępna wolna zatoka na dysk 2,5-calowy.

Jaka pamięć i grafika w laptopie do 2500 zł?

Standardem w większości laptopów z kategorii do 2500 zł jest 4 GB pamięci RAM, choć zdarzają się tutaj także modele 6-, a nawet 8-gigowe. Z pewnością warto zainwestować w pojemniejszą pamięć RAM, gdyż w znacznej mierze zależy od niej wydajność pracy urządzenia.

Także w kwestii grafiki laptopy w tej kategorii cenowej reprezentują już zdecydowanie wyższy standard niż wyposażone w zintegrowane układy tańsze modele. Dość często w takich konstrukcjach pojawia dedykowana karta graficzna (z reguły średniej klasy nVidia).

Rozbudowa pamięci i możliwości karty graficznej

Notebooki dostępne w kwocie do 2500 zł oferują zwykle do 8 GB pamięci operacyjnej typu DDR4. Do podstawowych zastosowań taka ilość może być wystarczająca, jednakże warto zainteresować się w szczególności laptopami, które umożliwiają rozbudowę pamięci – najlepiej do przynajmniej 32 GB.

Budżetowe laptopy biznesowe posiadają z reguły zintegrowane karty graficzne, które sprawdzą się przy pracy biurowej, obsłudze Internetu czy też w innych zastosowaniach multimedialnych. Jeżeli poszukujemy taniego notebooka do gier, wówczas postawienie na dedykowany układ graficzny będzie koniecznością – w cenie do 2500 zł otrzymamy m.in. podstawowe karty nVidia z serii MX czy też niekiedy GTX z serii 1xxx.

Jakie złącza i udogodnienia w laptopie do 2500 zł?

Rozwiązania peryferyjne w laptopach do 2500 zł są z reguły rozbudowane i dobrze zaprojektowane: porty USB 3.0, 3.1, USB typu C, Bluetooth 4.0, wejście HDMI, interfejs D-Sub, wbudowany czytnik kart pamięci i napęd optyczny zwykle występują w standardzie. Przydatną funkcjonalnością może okazać się technologia bezprzewodowego przesyłu danych Intel WiDi, w jaką wyposażono niektóre modele z tego segmentu.

Rozmieszczenie złączy w laptopie

Na wygodę użytkowania, nie tylko taniego notebooka, wpływa przede wszystkim komfortowe rozmieszczenie złączy oraz portów. Ze względu na różnorodne preferencje użytkowników nie każde rozwiązanie, które będzie odpowiednie dla jednego, dla drugiego może się sprawdzić. Co zatem brać pod uwagę?

  • Ilość oferowanych złączy oraz ich typ (szczególnie dotyczy to portów USB, które w zależności od typu mogą się znacząco różnić nie tylko wejściem, ale także szybkością transferu danych).
  • Czy są one umieszczone blisko siebie?
  • Czy złącza są jedynie po bokach czy też niektóre znajdują się z tyłu obudowy?

Ultrabook do 2500 zł?

Ciekawostką w tym przedziale cenowym jest ultrabook – smukłe, funkcjonalne urządzenie łączące w sobie funkcje laptopa i tabletu. Niezbyt zaawansowane, ale całkiem dobrej jakości modele uznanych producentów – ultrabooki Asus, Toshiba czy HP możemy znaleźć już w kwocie około 2500 zł.

Powiązana publikacja:  Laptop Lenovo V15-IIL (82C5002JPB), z ekranem 15,6 cala

W tej cenie kupimy również podstawowe modele laptopów z ekranem dotykowym, przydatnym przy obsłudze interfejsu systemu Windows 8. Będzie to jednak „niższa półka” tego typu urządzenia.

Ze względu na swoje mobilne walory bardzo lekkie i smukłe ultrabooki (waga znacznie poniżej 2 kg) świetnie odnajdują się podczas częstych podróży służbowych i zastosowaniach stricte biznesowych. Ich z reguły niewielkie gabaryty pozwalają na swobodny transport nawet w niewielkim plecaku, etui czy też torbie.

Możliwości ultrabooków do 2500 zł

Smukła obudowa oraz praktyczność sprzętu powinny iść w parze z możliwościami podzespołów takiego ultrabooka. Niestety, ze względu na ograniczenia budżetowe zawsze jest coś za coś – decydując się na zakup takiego notebooka z lepszą obudową rezygnujemy chociażby z wydajniejszego procesora, większej ilości pamięci RAM czy też pojemniejszego dysku. Absolutnym minimum, którego powinniśmy przestrzegać kupując ultrabooka do 2500 zł, jest obecność dysku SSD (najlepiej przynajmniej 256 GB), 8 GB pamięci operacyjnej oraz procesora Intel i3/i5.

Rzadkością w tanich ultrabookach są dedykowane karty graficzne, jednakże można takowe znaleźć, zwłaszcza monitorując oferty outletowe sklepów internetowych.

Standardem nawet w budżetowych ultrabookach są matowe ekrany o rozdzielczości Full HD.

Jaka obudowa w notebookach do 2500 zł?

Jakość wykonania laptopów z półki cenowej do 2500 zł nie pozostawia wiele do życzenia – obudowy z reguły są trwałe, solidne i estetyczne. Na tym pułapie możemy już liczyć nie tylko na obudowę z tworzywa sztucznego (choć te nadal dominują), ale także z aluminium lub z materiałów łączonych.

Powiązana publikacja:  Laptop do 1500 zł

Zastosowane materiały w notebooku do 2500 zł to tylko jedna strona medalu. W tanich konstrukcjach często dochodzi do nadmiernego wyginania się elementów plastikowych, ich trzeszczenia, tendencji do pozostawiania śladów palców na powierzchni czy też słabszej konstrukcji zawiasów, co w perspektywie intensywnej eksploatacji może skończyć się ich przedwczesnym wyłamaniem. Elementy powinny być dobrze spasowane, oferować przyzwoitą jakość i trwałość, a sama konstrukcja takiego laptopa powinna być zwarta.

Polecane laptopy do 2500 zł w kwietniu 2024 – Ranking TOP11 notebooków

Podsumowanie

Czego możemy się spodziewać po sprzęcie do 2500 zł? Ten przedział cenowy umożliwia zakup już całkiem przyzwoitego sprzętu do zastosowań domowych (obsługa Internetu, aplikacji, multimediów itp.) czy też do pracy biurowej.

Warto przed ostatecznym wyborem zapoznać się z opiniami Użytkowników oraz recenzjami – może się okazać, że pewna cecha produktu (np. słabsze podzespoły, konstrukcja nienadająca się do częstego przewożenia notebooka, brak możliwości rozbudowy o dodatkową pamięć RAM) eliminuje go jako potencjalny zakup ze względu na przeznaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *