Laptop dla grafika Rankingi z 17 kwietnia 2024

Laptop dla grafika to mobilna stacja robocza, która musi uporać się z wieloma zaawansowanymi zadaniami mocno obciążającymi procesor i dysk. Efekty pracy wymagają również zastosowania wysokiej jakości matrycy oraz dużego ekranu.

Laptop dla grafika to mobilna stacja robocza, która musi uporać się z wieloma zaawansowanymi zadaniami mocno obciążającymi procesor i dysk. Efekty pracy wymagają również zastosowania wysokiej jakości matrycy oraz dużego ekranu.

Co brać pod uwagę poszukując wydajnego notebooka do programów graficznych? Najważniejsze kryteria oraz ranking polecanych modeli.

Choć jeszcze kilka lat temu używanie komputera przenośnego do zaawansowanych zadań związanych z grafiką komputerową wydawało się absurdalne, dziś takie zastosowanie nikogo już nie dziwi. Laptopy w swej najbardziej zaawansowanej technologicznie odsłonie stały się prawdziwymi maszynami, niewiele ustępującymi komputerom stacjonarnym, a granica między urządzeniami przeznaczonymi do rozrywki i funkcji profesjonalnych rozmyła się.

Oczywiście komputery przenośne przeznaczone do „zadań specjalnych” charakteryzować się muszą ponadstandardowymi rozwiązaniami, a wymogi stawiane przed laptopem dla grafika są szczególnie wyśrubowane.

Jakie główne elementy brać pod uwagę?

Wybór optymalnego sprzętu do obróbki grafiki wymaga dokładnej analizy potrzeb, także pod kątem jego przeznaczenia. Laptop na te potrzeby może być traktowany jako stacja robocza, w efekcie czego zastąpi on niejako komputer stacjonarny. Jeżeli mobilność nie ma dla nas wielkiego znaczenia (wszelkie prace będą wykonywane w zasadzie w jednym pomieszczeniu), wówczas z powodzeniem możemy wybrać możliwie jak największy model z dużym ekranem. Alternatywą jest zakup mniejszego laptopa, który będzie znacznie bardziej praktyczny podczas np. podróży służbowych, a przy pracy stacjonarnej możemy go podłączyć do monitora.

Najważniejsze elementy, na jakich warto się skupić przy wyborze laptopa do grafiki komputerowej, to:

  • typ i technologia matrycy,
  • wielkość ekranu,
  • rozruchowy dysk twardy i dodatkowe nośniki,
  • zastosowana pamięć RAM i jej ilość,
  • procesor w notebooku,
  • karta graficzna,
  • oferowane złącza,
  • spasowanie obudowy i materiały jej wykonania.

Jaka grafika i matryca?

Na pierwszy plan w specyfikacji wysuwa się oczywiście kwestia karty graficznej oraz wielkości i jakości matrycy. Najlepsze karty graficzne stosowane w takich laptopach dysponują 6, a nawet powyżej 8GB pojemności (m.in. NVIDIA Quadro czy NVIDIA Cuda). Komfortową pracę zapewni z reguły ekran o przekątnej nie mniejszej niż 17,3 cala, koniecznie matowy, o rozdzielczości HD. Jeśli matryca nie spełnia tych wymagań, możemy pomyśleć o podłączeniu urządzenia do zewnętrznego monitora spełniającego wszelkie standardy.

Obecnie produkowane zintegrowane układy graficzne oferują coraz większą wydajność, w efekcie czego w wielu pracach wykorzystujących jedynie grafikę 2D będą one wystarczające. Jeżeli jednak oczekujemy czegoś więcej, wówczas rozwiązaniem będzie postawienie na dedykowaną kartę graficzną – zarówno Nvidia, jak i AMD, posiadają w swoim asortymencie serie grafiki do właśnie takich zastosowań (są one z reguły lepiej zoptymalizowane pod kątem ustawień i sterowników niezbędnych w wykorzystywaniu aplikacji od kart graficznych występujących w laptopach gamingowych).

Jaki ekran w laptopie dla grafika?

W notebookach wysokiej klasy standardem są wyświetlacze o rozdzielczości 1920 x 1080 (Full HD), a coraz częściej również 3840 x 2160 (4K UHD). Oprócz samej ilości pikseli istotną kwestią jest sama jakość zastosowanej matrycy, a przede wszystkim poziom odwzorowania kolorów i stałość ich palety.

Powiązana publikacja:  Laptop Lenovo V14-IKB (81YA000EPB) | 14" FHD | i3-8130U | 8GB RAM | 256GB SSD

Jeżeli większość pracy wykonujemy przy wykorzystaniu wysokiej klasy monitorów, podłączonych do naszego notebooka, wówczas parametry związane z ekranem laptopa tracą nieco na znaczeniu. Przy sprzęcie często wykorzystywanym mobilnie warto postawić przynajmniej na matrycę IPS, jeszcze lepsze pokrycie barw oferują ekrany IGZO oraz OLED.

Bardzo małe laptopy nie spełnią raczej oczekiwań grafików jako podstawowy sprzęt roboczy. Kompaktowe ultrabooki mogą im posłużyć jako dodatkowy notebook, który mogą wykorzystać np. podczas podróży służbowych i prezentowania swoich projektów.

W codziennej pracy laptop do projektów graficznych powinien dysponować już raczej przekątną wyświetlacza przynajmniej 15,6 cala, a także oferować odpowiednie jego proporcje – zalecane są najczęściej 16:9 oraz 16:10. Bardzo ważną rolę odgrywają oczywiście możliwości matrycy w odwzorowaniu kolorów, a także oferowany poziom luminacji i jej równomierność (do zastosowań profesjonalnych podświetlenie powinno wynosić przynajmniej 250 cd/m2) i odpowiedni kontrast barw (zalecany to co najmniej 300:1).

O odpowiednim poziomie odwzorowania barw świadczy chociażby wysoki wskaźnik pokrycia przestrzeni sRGB, natomiast samego kontrastu – współczynnik Adobe RGB.

Ile pamięci RAM?

Kwestie ilościowe w kontekście wykorzystywania laptopa do pracy z programami graficznymi mają znaczenie także w przypadku pamięci RAM. Nawet do podstawowych zastosowań zalecane jest przynajmniej 8GB pamięci, natomiast dla grafika lepszym rozwiązaniem będzie zakup notebooka z minimum 16GB, najlepiej z możliwością jej powiększenia (sloty umożliwiają obsługę większych kości RAM).

Powiązana publikacja:  Komputer stacjonarny vs laptop - co wybrać?

Częstotliwość pamięci RAM również ma znaczenie, wyższe wartości pozwalają na zwiększenie wydajności laptopa. Obecnie oferowane moduły DDR4 to wyraźny skok wydajnościowy w porównaniu do starszych DDR3.

Wpływ na wydajność samej pamięci RAM ma oczywiście jej częstotliwość bazowa, z jaką pracuje. Zdecydowanie się na notebooka z wyższą oferowaną częstotliwością pamięci operacyjnej może pozwolić na zyskanie kilku, a nawet kilkunastu procent na samej wydajności sprzętu.

Pamiętajmy również, że nie zawsze ilość pamięci przekłada się na wydajność samego sprzętu – niekiedy testy układów składających się z dwóch modułów wykazują podobne parametry jak w przypadku z zastosowania czterech kości RAM, a czasami oferują nawet lepszą wydajność.

W ostateczności możemy sobie pozwolić na modyfikowanie ustawień częstotliwości pamięci i podnieść wartości bazowe, jednakże będzie się to wiązało z osiąganiem przez moduły wyższych temperatur.

Przyszłościowym rozwiązaniem będzie postawienie na laptopa oferującego możliwość rozbudowania pamięci RAM do co najmniej 32 GB, a najlepiej 64 GB.

Jaki dysk i procesor w laptopie dla grafika?

Głównym zadaniem dysku rozruchowego jest przede wszystkim możliwie jak najszybsze wykonywanie skomplikowanych procesów celem usprawnienia pracy. Dlatego na potrzeby grafiki komputerowej warto wybrać laptopa dysponującego nośnikiem SSD PCie, na którym zainstalowany będzie system operacyjny (absolutne minimum to 256GB).

Na potrzeby magazynu danych stosuje się znacznie pojemniejsze dyski o nieco gorszych osiągach – albo budżetowe napędy talerzowe HDD albo szybsze od nich wersje SSD np. pod interfejs SATA III.

Alternatywą może być wykorzystanie zewnętrznych dysków, na których będziemy przechowywać zapisywane projekty, lub też (w przypadku możliwości sprzętowych) możemy stworzyć macierz 1 (mirror) celem sprawniejszego backupu.

Ponieważ zaawansowane programy graficzne są wymagające, produkują dużą ilość danych i mocno obciążają system, bardzo dobry procesor i pojemne dyski to absolutny standard w laptopie dla grafika. Rdzeń Intel Core jak najwyższej generacji (i5 i wyższe) oraz minimum 16GB pamięci umożliwiają płynną i wydajną pracę nad projektem.

Powiązana publikacja:  Laptop Lenovo V15-ADA (82C7001HPB) 15.6" + dysk SSD PCie 256 GB + 8GB RAM

Oczywiście są to rozwiązania kosztowne, dlatego grafik marzący o mobilnym sprzęcie do pracy powinien dysponować kwotą nie mniejszą niż 4000 zł.

Oczywiście w przypadku rozpatrywania zakupu notebooka z dedykowanym układem graficznym musimy liczyć się z nieco większym wydatkiem.

Polecane laptopy w kwietniu 2024 – Ranking TOP9 notebooków do grafiki

Podsumowanie, czyli jaki laptop dla grafika?

Nie da się jednoznacznie wytypować konkretnego modelu notebooka, który jako uniwersalny sprzęt świetnie sprawdzi się we wszystkich przypadkach. W pierwszej kolejności musimy brać pod uwagę jego przeznaczenie – przy częstych podróżach służbowych osoby o dużej mobilności z pewnością docenią wydajny, ale lekki i poręczny sprzęt, z którego będą mogli skorzystać w każdej możliwej chwili, oferujący długi czas pracy na baterii. Z kolei osoby z pracą stacjonarną, wykonującą ją najczęściej w biurze lub też zdalnie w domu, mogą już sobie pozwolić na zakup większego gabarytowo, ale mogącego z powodzeniem zastąpić w zadaniach klasyczny komputer PC, notebooka do zadań stricte graficznych.

Szybki dysk SSD to obecnie standard nawet w bardzo budżetowych laptopach biznesowych, natomiast w przypadku notebooka dla grafika warto wybrać model posiadający nośnik systemowy oparty na interfejsie M.2 PCie (oferujący znacznie większą przepustowość niż SATA) oraz przynajmniej jeden dodatkowy dysk na magazyn danych. Absolutnym minimum w codziennym projektowaniu graficznym będzie sprzęt posiadający przynajmniej 16 GB DDR4 pamięci operacyjnej.

A co z wyświetlaczem? Dobry laptop dla grafika powinien dysponować przekątną ekranu przynajmniej 15,6 cala, oferować rozdzielczość minimum FHD, posiadać wysokiej jakości matrycę z lepszym już poziomem odświeżania obrazu, a także zapewnić odpowiednio wysoki poziom odwzorowania kolorów z palety sRGB.

A karta graficzna? W grafice wykorzystującej wielowątkowość lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na układy nVidia Quadro niż na znane z laptopów do gier GeForce GTX oraz obecnie RTX.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *